Od 18 stycznia 2021 r. powrót do nauki stacjonarnej klas 1-3.

Czcionka:

A+
A-

Kontrast:

Cykl Zaprzyjaźnieni z historią - Dzieje 19. Pułku Ułanów Wołyńskich

Cykl Zaprzyjaźnieni z historią - Dzieje 19. Pułku Ułanów Wołyńskich

Zbliża się 11 listopada, Święto Niepodległości. Jest to także święto naszej szkoły ze względu na patrona - 19. Pułk Ułanów Wołyńskich.  Z tej okazji Biblioteka przygotowała cykl „Zaprzyjaźnieni z historią – 19 Pułk Ułanów Wołyńskich w oczach społeczności Szkoły Podstawowej nr 204”.

 

Na początek przypomnijmy niezwykle interesującą,  chociaż momentami niesłychanie dramatyczną historię 19 Pułku Ułanów Wołyńskich.

 

Historia 19. Pułku Ułanów Wołyńskich

 

19 Pułk Ułanów Wołyńskich wsławił się w historii polskich walk o odzyskanie niepodległości wyjątkową aktywnością, męstwem i poświęceniem. Chwalebny szlak bojowy Pułku pod dowództwem majora Feliksa Jaworskiego rozpoczął się w 1917 roku na wschodnich kresach Rzeczpospolitej, gdzie żołnierze osłaniali ludność polską przed bestialstwem zdemoralizowanych po I wojnie światowej wojsk niemieckich, bolszewickich i ukraińskich. Bohaterskie czyny bojowe Pułku z tego okresu opisała znana pisarka Zofia Kossak-Szczucka w książce „Pożoga”. W późniejszych latach Pułk brał udział w walkach związanych z obroną Lwowa i stoczył wiele zwycięskich bitew i potyczek.

 

Najchlubniejszą kartą sławnej jazdy Jaworskiego była zwycięska bitwa miedzy Skrzeszewem a  Frankopolem w 1920 roku, w której grupa 500 ułanów zatrzymała i rozbiła kilka dywizji bolszewickich.

 

W 1939 roku 19 Pułk Ułanów Wołyńskich wszedł w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii i stoczył zwycięską bitwę pod Mokrą, zatrzymując na pewien czas wojska niemieckie, prące na Warszawę.

 

W dalszych nierównych bojach z przeważającymi siłami wroga Dywizja przebijała się na wschód, gdzie została przechwycona przez wojska radzieckie. Większość oficerów Pułku zginęła w łagrach i w Katyniu. Tylko niewielu uniknęło niewoli i śmierci.

Data dodania: 2020-11-03 08:58:49
Data edycji: 2020-11-03 09:56:37
Ilość wyświetleń: 184
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Facebook