Szkolny system zgłoszeń IT
Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

Dzieje 19. Pułku Ułanów Wołyńskich

Dzieje 19. Pułku Ułanów Wołyńskich

Historia 19. Pułku Ułanów Wołyńskich

 

19 Pułk Ułanów Wołyńskich wsławił się w historii polskich walk o odzyskanie niepodległości wyjątkową aktywnością, męstwem i poświęceniem. Chwalebny szlak bojowy Pułku pod dowództwem majora Feliksa Jaworskiego rozpoczął się w 1917 roku na wschodnich kresach Rzeczpospolitej, gdzie żołnierze osłaniali ludność polską przed bestialstwem zdemoralizowanych po I wojnie światowej wojsk niemieckich, bolszewickich i ukraińskich. Bohaterskie czyny bojowe Pułku z tego okresu opisała znana pisarka Zofia Kossak-Szczucka w książce „Pożoga”. W późniejszych latach Pułk brał udział w walkach związanych z obroną Lwowa i stoczył wiele zwycięskich bitew i potyczek.

 

Najchlubniejszą kartą sławnej jazdy Jaworskiego była zwycięska bitwa miedzy Skrzeszewem a  Frankopolem w 1920 roku, w której grupa 500 ułanów zatrzymała i rozbiła kilka dywizji bolszewickich.

 

W 1939 roku 19 Pułk Ułanów Wołyńskich wszedł w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii i stoczył zwycięską bitwę pod Mokrą, zatrzymując na pewien czas wojska niemieckie, prące na Warszawę.

 

W dalszych nierównych bojach z przeważającymi siłami wroga Dywizja przebijała się na wschód, gdzie została przechwycona przez wojska radzieckie. Większość oficerów Pułku zginęła w łagrach i w Katyniu. Tylko niewielu uniknęło niewoli i śmierci.

Data dodania: 2023-10-16 21:10:52
Data edycji: 2023-11-13 23:08:46
Ilość wyświetleń: 1477
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej