Szkolny system zgłoszeń IT

60. Rajd Wawerski upamiętniający zbrodnię wawerską

8 października odbył się jubileuszowy 60. Rajd Wawerski. Rokrocznie uczestnicy wawerskich szkół chcą w ten szczególny sposób upamiętnić mord ludności cywilnej Wawra i Anina dokonany podczas niemieckiej okupacji. 85 lat temu, 27 grudnia 1939 roku Niemcy rozstrzelali 106 mężczyzn. Zbrodni tej dokonał oddział 31 pułku policji porządkowej w odwecie za zabicie dwóch niemieckich podoficerów, do których w wawerskiej restauracji strzelali kryminaliści.

Naszą szkołę podczas gry terenowo-historycznej reprezentowali uczniowie klasy 8a: Sara, Ignacy, Franciszek, Bartosz oraz Wiktor. Rajd zakończył uroczysty apel na Cmentarzu Ofiar Wojny. Zachowując pamięć o 106 ofiarach zbrodni wawerskiej złożono kwiaty i zapalono znicze. Szkolny poczet sztandarowy reprezentowali uczniowie klasy 8a: Zofia, Maja i Wiktor.

Wśród zaproszonych gości był zastępca burmistrza dzielnicy Wawer p. Łukasz Jeziorski, dyrektor XXVI LO w Warszawie p. Aneta Zakrzewska oraz dyrektor SP 204 p. Sławomir Iwański.

Zbrodnia Wawerska jest ważnym elementem historii lokalnej naszej dzielnicy. Jak podaje Władysław Bartoszewski w książce "Warszawski pierścień śmierci 1939-1944": "Pamięć o zbrodni wawerskiej nie wygasła do końca wojny, mimo dziesiątków późniejszych egzekucji masowych i innych głośnych aktów terroru".

Data dodania: 2024-10-08 21:32:49
Data edycji: 2024-10-08 21:40:09