Szkolny system zgłoszeń IT

Czcionka:

A+A-

Kontrast:

Klasy 8d i 8a na szlaku bohaterów „Kamieni na szaniec”.

28 kwietnia 2022 roku klasy 8d i 8a wybrały się szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Uczniowie odwiedzili:

 

Liceum im. Stefana Batorego – miejsce spotkań i narad harcerzy Szarych Szeregów i żołnierzy Armii Krajowej, którzy podczas drugiej wojny światowej i powstania warszawskiego walczyli w obronie Ojczyzny. Liceum to funkcjonuje do dzisiaj, a jego absolwenci odgrywają znaczącą rolę w świecie nauki, kultury i życia społecznego.

 

Mauzoleum Walki i Męczeństwa – zwiedzaliśmy gmach przy al. Szucha 25, który w czasach okupacji hitlerowskiej był jednym z najbardziej znienawidzonych przez warszawiaków miejsc na mapie. Była to siedziba niemieckiej policji politycznej i areszt śledczy Gestapo, gdzie torturowano zatrzymanych, a podczas powstania dokonywano masowych egzekucji Polaków. Obecnie w budynku mieści się Mauzoleum Walki i Męczeństwa.

 

Pawiak (Muzeum Więzienia) – zwiedzaliśmy okryty mroczną sławą budynek dawnego więzienia, które nabrało szczególnego znaczenia w czasach hitlerowskiej okupacji. W Pawiaku umieszczano osoby zatrzymane w łapankach, członków ruchu oporu i więźniów politycznych. Położone w ścisłym centrum miasta więzienie było świadkiem masowych zbrodni, rozstrzelano tu ok. 37 tys. więźniów, a ok. 60 tys. wysłano stąd do obozów koncentracyjnych i na przymusowe roboty. Przed wejściem do dawnego więzienia zobaczyliśmy pomnik drzewa pawiackiego, które jest symbolem życia i przetrwania, a jednocześnie podkreśla przejmujący charakter tego miejsca.

 

Arsenał – kamień upamiętniający akcję pod Arsenałem z dnia 26 marca 1943 r., jedną z najważniejszych akcji zbrojnych Szarych Szeregów, w trakcie której uwolniono harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" oraz 20 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy Alei Szucha na Pawiak.

 

Cmentarz Wojskowy na Powązkach – Kwatera Brzozowych Krzyży – miejsce spoczynku harcerzy Grup Szturmowych Szarych Szeregów - żołnierzy, sanitariuszek, łączniczek AK, harcerskiego batalionu „Zośka".

 

Wyjątkowa lekcja języka polskiego pokazała uczniom inną Warszawę. Miejsca te młodzież widziała, analizując lekturę Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Podczas wycieczki miała możliwość dotknięcia fragmentu historii.

Data dodania: 2022-05-09 10:13:23
Data edycji: 2022-05-09 10:18:18
Ilość wyświetleń: 48
Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook